دکتر میرمعصومی

زایمان طبیعی

زايمان طبيعي، زايمان بدون استفاده از بیهوشی و دارو است که با استفاده از تكنيك هايي مانند ایجاد آرامش و تنفس كنترل شده برای مادر، ویا روش هایی جدیدی مانند زایمان در آب، یوگا و پیاده روی و… سعی می­شود تا راحت­تر انجام شود. زایمان طبیعی قدیمی ترین و مطمئن ترین روش برای زایمان است که به جنین اجازه می دهد مسیر خود را در طی کانال واژن بپیماید و به طور طبیعی از رحم و سپس واژن خارج شود و متولد گردد.

گیف مشاوره آنلاین دکتر میرمعصومی

زایمان طبیعی در تقابل با زایمان سزارین قرار دارد. این روش تولد، تلاش می­کند تا مداخلات پزشکی، به ویژه استفاده از داروهای بیهوشی و مداخلات جراحی مانند اپیزیوتومی، فورسپس و زایمان ونتوز و سزارین را به حداقل برساند. زایمان طبیعی ممکن است در حین زایمان توسط پزشک یا ماما در بیمارستان، و یا روش­هایی همچون زایمان در منزل توسط ماما یا زایمان بدون کمک دیگران و بطور کاملا طبیعی و بدون مداخله اتفاق بیفتد.

در این مقاله می­خواهیم در خصوص روش و مراحل زایمان طبیعی و فواید آن برای سلامت مادر و جنین صحبت کنیم.

زایمان طبیعی چیست

دلیل انتخاب زایمان طبیعی و کم خطر بودن آن

زنانی که خواستار حاملگی­های کم خطر هستند و از بیهوشی هراس دارند و یا جراحی و ایجاد اسکار را در بدن خود نمیپسندند، ممکن است زایمان طبیعی را برای جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از مصرف دارو و بیهوشی انتخاب کنند. توجه داشته باشید که داروهایی که ضد درد زایمان هستند اگرچه شدت درد زایمان را برای مادر از بین می برند اما می توانند عوارض زیر را به دنبال داشته باشند:

 • ایجاد فشار خون پایین
 • کاهش یا تسریع زایمان
 • ایجاد تهوع
 • عدم کنترل ادرار

نکته مهم دیگر این است که به طور کلی زایمان طبیعی در فرایند بارداری بسیار کم خطر و ایمن است. اما اگر مادری از توصیه های پزشک زنان و زایمان خود پیروی نکند یا در صورت نیاز از مداخله پزشکی امتناع ورزد، زایمان طبیعی می­تواند برایش خطرناک باشد. لذا توصیه می­شود برای سلامتی خود و کودکتان در صورت بروز عوارض، حتما تحت نظر پزشک متخصص خود پیش بروید.

کنترل درد زایمان طبیعی

آماده شدن بدن در ماه آخر بارداری برای زایمان طبیعی

در ماه آخر بارداری در بدن مادر تغییرات موثری اتفاق می­افتد تا بدن را برای انجام زایمان طبیعی آماده کند. از جمله این تحولات این است که دهانه رحم مانند یک تکه میوه نرم می شود. انقباضات رحم قابل توجه بوده و کودک در لگن مادر مستقر می شود.

انقباضات اندام­های واژن قوی­تر شده و  دهانه رحم کشیده و باز می­شود، در این دوران جنین به سمت پایین رحم حرکت می­کند و می چرخد و در نهایت به سمت پایین کانال زایمان حرکت می کند. با هر انقباض، درد سیگنالی به مغز می فرستد و اکسی توسین آزاد می شود.

با آزاد شدن اکسی توسین، شدت انقباضات افزایش می­یابد. با افزایش درد انقباضات، اکسی توسین بیشتری ترشح شده و انقباضات سخت تر می­شود. بدین صورت بدن کم کم آماده مراحل زایمان طبیعی می­گردد.

دلیل انتخاب زایمان طبیعی

کنترل درد در زمان زایمان طبیعی

مدیریت درد در حین زایمان برای هر مادری می­تواند متفاوت باشد. بسیاری سعی می کنند با هدایت انرژی و تمرکز ذهن خود بر روی چیز دیگری، درد را کنترل کنند. درد زایمان چیزی است که بیشتر زنان نگران آن هستند. درک این نکته مهم است که درد انقباضات در زایمان ارزشمند است.

هنگامی که درد به طور کامل برطرف شود، بازخورد سیستم مختل می شود و احتمالاً زایمان کند می شود. با افزایش درد، اندورفین (بسیار قوی تر از مورفین) به مقدار فزاینده ای از بدن  ترشح می شود. نتیجه به طور کاملا طبیعی کاهش درک درد است. اندورفین ها حالتی رویا مانند ایجاد می کنند که در واقع به زنان کمک می کند تا بطور ناخواسته مراحل  زایمان خود را مدیریت کنند.

نکته مهم در فرایند زایمان طبیعی این است که هیچ کس به ساعت نگاه نمی کند. پزشک زنان و زایمان به روند تولد اعتماد دارد و معتقد است که بدن مادر و کودک به خودی خود  قدرت و درک لازم برای فرایند زایمان را دارد.

درد زایمان طبیعی

راه های طبیعی دیگر برای کنترل درد در حین زایمان طبیعی

نحوه تجربه درد زنان در حال زایمان می تواند متفاوت باشد. برای مادران بار اول، درد جدید است و زایمان آنها می­تواند بیشتر از کسانی که قبلاً آن را تجربه کرده اند، طول بکشد.

پزشک زنان و زایمان بر اساس تجارب کاری که دارد به مادر راه­های مناسب دیگری را نیز برای کنترل درد زایمان از قبل آموزش میدهد. این تکنیک­ها عبارتند از:

 • هیپنوتیزم
 • یوگا
 • مراقبه
 • پیاده روی
 • ماساژ یا ضد فشار
 • غوطه ور شدن در آب گرم یا جکوزی
 • گوش دادن به موسیقی آرامش بخش
 • حواس پرتی از طریق فعالیت ها برای از بین بردن تمرکز از درد
 • تغییر موقعیت (راه رفتن، دوش گرفتن، تکان دادن یا تکیه دادن به توپ های زایمان)

نتیجه گیری


زایمان طبیعی، زایمان بدون مداخلات معمول پزشکی، به ویژه بیهوشی است. در این نوع زایمان جنین طبق آمادگی که در ماه های آخر بارداری مادر ایجاد شده، وارد کانال زایمان شده و از طریق واژن از بدن مادر خارج می­شود.

امروزه با نظارت و تجویز پزشک زنان و زایمان و به کمک تکنیک­هایی همچون  ورزش­های حین بارداری، زایمان در آب، زایمان با کمک هیپنوتیزم ، یوگا و… از شدت درد و سختی زایمان طبیعی کاسته می­شود.

شما همچنین می توانید راز قسمت دیدگاه های سایت، سوالات خود را با بهترین متخصص زنان در اصفهان دکتر میرمعصومی در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

زایمان زودرس

زایمان زودرس چه علائمی دارد؟ چگونه می‌توان از زایمان زودرس