دکتر میرمعصومی
ازمایش های بررسی ناباروری

آزمایشات لازم برای تشخیص ناباروری

برای بررسی ناباروری در زنان آزمایشات ناباروری زنان انجام می شود که بررسی های لازم بر روی نتایج این آزمایشات توسط پزشک متخصص انجام می شود. زنان برای بررسی ناباروری مورد معاینه فیزیکی قرار می‌گیرند و پزشک درباره سابقه پزشکی، عادات جنسی و چرخه عادت ماهیانه آنها سوالاتی مطرح می‌کند. در این مطلب از سایت دکتر میرمعصومی به توضیحات بیشتری درباره آزمایشات ناباروری مردان و زنان و … می پردازیم با ما همراه باشید.

تشخیص نازایی

اگر زیر 35 سال سن دارید به مدت 12 ماه و اگر بالای 35 سال دارید به مدت 6 ماه به طور منظم رابطه جنسی بدون کنترل بارداری داشته اید و بارداری اتفاق نیافتاده است، وقت آن است که با پزشک متخصص مشورت کنید. برای تشخیص نازایی هر دو(هم خانم و هم آقا) باید اقدام کنید. احتمالا این جلسه مشاوره با سوالاتی درباره سبک زندگی، عادات غذایی و … آغاز می شود. در جلسه مشاوره برای تشخیص و درمان نازایی ممکن است موارد زیر مورد بررسی قرار گیرند:

  • سابقه پزشکی شامل بیماری ها، جراحی ها و …
  • داروهایی که مصرف می کنید
  • ایا سیگار، الکل، کافئین مصرف می کنید
  • ایا در معرض سموم، تشعشعات و مواد شیمیایی هستید

همچنین ممکن است سوالاتی درباره فعالیت جنسی شما پرسیده شود:

  • چند وقت یکبار رابطه جنسی دارید
  • سابقه جلوگیری از بارداری داشته اید
  • از چه روشهای پیشگیری استفاده کرده اید
  • سابقه بیماری های مقاربتی
  • وجود هرگونه مشکل جنسی
  • قبلا باردار بوده اید؟

همچنین سوالاتی نیز درباره نظم پریود و چرخه قاعدگیتان از شما پرسیده خواهد شد. در صورتی که علائم و نشانه های مشکوکی نسبت به ناباروری وجود داشته باشد در این صورت برای بررسی دقیق و تخصصی تر انجام ازمایشات ناباروری به شما توصیه می شود.

گیف مشاوره آنلاین دکتر میرمعصومی

آزمایشات ناباروری مردان

باروری مردان مستلزم آن است که بیضه ها به اندازه کافی اسپرم سالم تولید کنند و اسپرم به طور موثر به داخل واژن انزال شده و به تخمک برسد. آزمایش ناباروری مردان برای بررسی درستی این فرایند انجام می شود تا در صورت بروز اختلالی در این فرایند برای درمان ناباروری اقدام به درمان شود. در برخی موارد ممکن است نیاز به معاینه اندام تناسلی باشد. برخی از آزمایشات ناباروری رایج عبارتند از:

بررسی مایع منی

برای بررسی علت ناباروری در مردان ممکن است پزشک نیاز به مایع منی برای بررسی و تجزیه تحلیل در آزمایشگاه داشته باشد. در برخی موارد نیز ممکن است ادرار برای وجود اسپرم آزمایش شود.

آزمایش هورمونی

آزمایش هورمونی ممکن است برای تعیین سطح تستوسترون و سایر هورمون های مردانه نیاز باشد که باید آزمایش خون بدهید.

بیوپسی بیضه

در موارد خاص، بیوپسی بیضه ممکن است برای شناسایی ناهنجاری‌های مؤثر در ناباروری یا بازیابی اسپرم برای تکنیک‌های کمک باروری، مانند درمان ناباروری با IVF انجام شود.

آزمایش ژنتیک

آزمایش ژنتیک ممکن است برای تعیین اینکه آیا نقص ژنتیکی باعث ناباروری شده است یا خیر انجام شود.

تصویربرداری و MRI

در شرایط خاص، ممکن است نیاز به تصویربرداری مانند MRI، سونوگرافی ترانس رکتوم یا کیسه بیضه، یا آزمایش مجرای دفران (وازوگرافی) باشد.

آزمایشات ناباروری مردان

آزمایشات ناباروری زنان

باروری برای زنان به آزادسازی تخمک های سالم توسط تخمدان ها بستگی دارد. دستگاه تناسلی باید اجازه دهد تا تخمک به لوله های فالوپ رفته و برای لقاح به اسپرم بپیوندد. تخمک بارور شده باید به رحم برسد و در پوشش داخلی آن کاشته شود. آزمایش‌های ناباروری زنان سعی می‌کنند بفهمند که آیا هر یک از این فرآیندها مختل شده است یا خیر. آزمایشات ناباروری زنان عبارتند از:

هیستروسالپنگوگرافی

در این آزمایش وضعیت رحم و لوله های فالوپ شما را ارزیابی می شود. در صورتی که انسداد لوله ها و یا سایر مشکلات در این آزمایش تشخیص داده شود می تواند علت ناباروری باشد. کنتراست اشعه ایکس به رحم شما وارد می شود و برای تشخیص طبیعی بودن حفره و بررسی اینکه آیا مایع از لوله های فالوپ شما عبور می کند یا خیر، رادیوگرافی گرفته می شود.

تصویربرداری و سونوگرافی

تست های تصویربرداری سونوگرافی لگن بیماری رحم یا تخمدان را بررسی می کند. گاهی از سونوهیستروگرام، که به آن سونوگرافی انفوزیون نمکی نیز می گویند، برای مشاهده جزئیات داخل رحم که در سونوگرافی معمولی دیده نمی شوند، استفاده می شود.

تست ذخیره تخمدان

این آزمایش به تعیین مقدار تخمک های موجود برای تخمک گذاری کمک می کند. این رویکرد اغلب با آزمایش هورمونی در اوایل چرخه قاعدگی شروع می شود.

سونوگرافی ترانس واژینال

در این روش با ورود یک دستگاه میله مانند به داخل واژن بررسی و تصویربرداری داخلی انجام می شود. با استفاده از امواج صوتی، پزشکان قادر خواهند بود تصاویری از تخمدان ها و رحم را ببینند تا مشکلات آن را بررسی کنند.

هیستروسکوپی

در هیستروسکوپی پزشک یک لوله نازک و قابل انعطاف با یک دوربین در انتهای آن از طریق دهانه رحم، داخل رحم قرار می دهد و به بررسی این ناحیه و مشکلات آن می پردازند. همچنین در این روش می توان در صورت نیاز از بافت ناحیه نمونه برداری انجام داد.

لاپاراسکوپی

در روش لاپاراسکوپی با ایجاد برش های کوچک در ناحیه شکم و وارد کردن دستگاه و دوربین به داخل ناحیه شکم و لگن پزشک متخصص قادر خواهد بود تا این ناحیه را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهد. این جراحی می تواند کل لگن شما را بررسی کند و مشکلات احتمالی مانند آندومتریوز، بیماری که اندام های لگن شما را تحت تاثیر قرار می دهد را برطرف کند.

سخن پایانی


برای بررسی علت ناباروری و تشخیص نازایی انجام آزمایشاتی که ذکر شد لازم خواهد بود. با این حال ممکن است نیازی به انجام همه این آزمایش ها نباشد. پزشک شما با توجه به ویژگی های فردی شما و شرایط عمومیتان انجام برخی از این آزمایشات را توصیه خواهد کرد. پس از انجام آزمایش، حدود 85 درصد از زوج ها در مورد اینکه چرا برای باردار شدن مشکل دارند، آگاهی کافی را دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

زایمان زودرس

زایمان زودرس چه علائمی دارد؟ چگونه می‌توان از زایمان زودرس