دکتر میرمعصومی
تصویر

انجام اعمال جراحی زنان

جراحی هیسترکتومی یک درمان برای تعدادی از بیماری ها در شرایط خاص است. اگر سرطان رحم یا تخمدان یا خونریزی (خونریزی غیرقابل کنترل) رحم باشد، جراحی هیسترکتومی ممکن است زندگی شما را نجات دهد.

در بیشتر موارد، هیسترکتومی یک روش انتخابی است. عملیات برای بهبود کیفیت زندگی انجام شده است: برای از بین بردن درد، خونریزی شدید یا سایر شرایط مزمن و ناراحتی.

ممکن است شیوه های دیگری برای درمان و مقابله با این مشکلات وجود داشته باشد. همراه با دکتر شما باید همه گزینه ها و تأثیرات انتخاب های مختلف را به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب است.

آناتومی رحم و تخمدان

رحم محل نگه داری جنین و تغذیه جنین از مادرم تا هنگام تولد می باشد.

تخمدان دارای دو عملکرد عمده می باشند. یکی فرزندآوری است. دوم تولید هورمون ه که قاعدگی و سایر جنبه ها را شامل می شود، از جمله رفاه جنسی.

پس از هیسترکتومی، یک زن دیگر نمیتواند فرزندان و قاعدگی را داشته باشد. تخمدان ها معمولا به تولید هورمون ها ادامه می دهند، اگرچه در بعضی موارد ممکن است فعالیت آنها کاهش یابد.

برخی از هیسترکتومی ها نیز شامل حذف تخمدان ها هستند، بنابراین عرضه هورمون های مؤثر زن بسیار کاهش می یابد.

جراحی هیسترکتومی

هیسترکتومی جراحی برای حذف رحم زنان است. رحم قسمتی در بدن بانوان است که جنین در آن قسمت تشکیل شده و رشد می کند. باید توجه داشته باشید که پس از هیسترکتومی، شما دیگر دوره های قاعدگی ندارید و نمیتوانید باردار شوید.

گاهی اوقات در هنگام جراحی عمل جراحی هیسترکتومی تخمدان ها و لوله های فالوپ را نیز حذف می گردد.

علل انجام جراحی هیسترکتومی

دلیل هیسترکتومی توصیه می شود به سه دسته تقسیم می شود:

 • برای نجات جان
 • برای اصلاح مشکلات جدی که با عملکرد طبیعی مواجه می شوند.
 • برای بهبود کیفیت زندگی.

دلایل انجام جراحی هیسترکتومی

 متخصص زنانه و زایمان شما ممکن است هیسترکتومی را در صورتی توصیه کند که فیبروم رحم های آندومتریوز که توسط جراحی درمان نشده است، افتادگی رحم ( پرولاپس رحم)، سرطان رحم، خونریزی واژینال که با وجود درمان ادامه دارد، درد مزمن لگن و سایر موارد که به عنوان آخرین راه حل توسط جراح زنان ارائه می گردد. در ادامه دو دلیل انجام جراحی هیسترکتومی بررسی می شود :

سرطان رحم یا تخمدان

اندام های سرطانی و در بعضی موارد، اندام ها و سازه های مجاور، برای جلوگیری از گسترش این بیماری تهدید کننده حیات، حذف می شوند.

 

فیبروم رحم

این تومورهای غیر سرطانی (خوش خیم) رحم معمول هستند و اغلب علل توصیه هیسترکتومی هستند. آنها از دیوار عضلانی رحم رشد می کنند و از بافت عضلانی و فیبرینی ساخته می شوند. بسیاری از زنان بالای ۳۵ سال مبتلا به فیبروئیدها هستند اما معمولا علائم ندارند.

با این حال، در بعضی از زنان، فیبروئید (مایوم) ممکن است باعث خونریزی شدید، ناراحتی لگن و درد و گاهی اوقات بر سایر اعضای بدن شود. این علائم ممکن است نیاز به درمان داشته باشد، اما همیشه هیسترکتومی نیست. داروهای جدید آزمایش تجربی وجود دارد که ممکن است تومورهای موقت را کم کند؛ با این حال، این داروها ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد. آنها عموما بسیار پرهزینه هستند

کورتاژ چیست؟

کورتاژ (D&C) یک عمل جراحی کوتاه است که در آن دهانه رحم گشاد می شود و یک وسیله خاص برای تراشیدن پوشش رحم استفاده می شود. دانستن آنچه قبل، در طی و پس از عمل جراحی اتفاق می افتد باعث کاهش نگرانی های شما می شود.

انواع کورتاژ

ممکن است به دلایلی به کورتاژ نیاز داشته باشید. این عمل به دلایل زیر انجام می شود:

علت اول: خارج کردن بافت های جفت در داخل رحم در طول یا بعد از سقط جنین. این کار از عفونت و یا خونریزی شدید جلوگیری می کند.

علت دوم: تشخیص یا درمان خونریزی غیر طبیعی رحم. کورتاژ به تشخیص یا درمان بیماری های رشد مانند فیبروم ( این مقاله را بخوانید: فیبروم یا میوم رحم چیست)، پولیپ، عدم تعادل هورمونی یا سرطان رحم کمک می کند.

نمونه ای از بافت رحم برای بررسی سلول های غیر طبیعی زیر میکروسکوپ مشاهده می شود.


چرا کورتاژ انجام می شود؟

کورتاژ می تواند وضعیت رحم را تشخیص دهد یا درمان کند.

برای تشخیص بیماری

در صورت مشاهده موارد زیر، پزشک ممکن است نمونه ای از D & C را به عنوان نمونه برداری از آندومتر برای تشخیص بیماری انجام دهد:

 • خونریزی رحمی غیرطبیعی
 • خونریزی پس از یائسگی
 • پزشک سلول های آندومتر غیر طبیعی در طی آزمایش معمول سرطان دهانه رحم پیدا کند

برای انجام آزمایش، پزشک یک نمونه بافت از پوشش رحم (اندومتر) جمع آوری می کند و نمونه را برای آزمایشگاه می فرستد. تست می تواند موارد زیر را بررسی کند:

 • هیپرپلازی اندومتری – یک بیماری پیش آگهی که در آن پوشش رحم ضخیم می شود
 • پولیپ رحم (تشخیص پولیپ رحم | درمان پولیپ رحم)
 • سرطان رحم

برای درمان بیماری

هیستروسکوپی : هنگام انجام D & C درمانی، پزشک مواد داخل رحم را خارج می کند. پزشک ممکن است این کار را برای بررسی موارد زیر انجام دهد:

 • خارج کردن بافت باقی مانده پس از سقط جنین برای جلوگیری از عفونت و خونریزی سنگین
 • خارج کردن بارداری مولار که در آن یک تومور به جای حاملگی طبیعی ایجاد شده است
 • درمان خونریزی بیش از حد پس از زایمان با خارج کردن جفت که در رحم باقی مانده است
 • خارج کردن پولیپ دهانه رحم یا رحم که معمولا غیر سرطانی(خوش خیم) هستند.

پزشک ممکن است D & C را همراه با عمل دیگری به نام هیستروسکوپی انجام دهد. در طی هیستروسکوپی، پزشک یک وسیله باریک را با چراغ و دوربین وارد واژن می کند و از طریق دهانه رحم به داخل رحم وارد می کند.

سپس پزشک پوشش رحم را روی صفحه نمایش مشاهده می کند، مناطق غیر طبیعی را بررسی می کند و اطمینان حاصل می کند که پولیپی وجود ندارد. در صورت نیاز پزشک از بافت های داخل رحم نمونه برداری می کند. در طی هیستروسکوپی، پزشک پولیپ رحم و تومورهای فیبروئید را از داخل رحم خارج می کند.


دکتر فخرالسادات میرمعصومی

جراح و متخصص زنان، زایمان، نازایی

نظام پزشکی: 67747

آدرس:

اصفهان، خیابان سروش، روبروی درب اصلی بیمارستان عسگریه، جنب سوپر (شاد پسران)

شماره تماس:

03132261419

روزهای کاری مطب:

یک شنبه و چهارشنبه عصر ها

شنبه، سه شنبه، پنج شنبه صبح ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

زایمان زودرس

زایمان زودرس چه علائمی دارد؟ چگونه می‌توان از زایمان زودرس