دکتر میرمعصومی
Search
Close this search box.
تست پاپ اسمیر در اصفهان

تست پاپ اسمیر در اصفهان

تست پاپ اسمیر (Pap Smear Test) نوعی آزمایش برای تشخیص و غربالگری سرطان دهانه رحم و یا سرطان سرویکس است. این تست در واقع، با تشخیص زود هنگام سلول‌های سرطانی و یا پیش سرطانی (سلول‌هایی که از پتانسیل سرطانی شدن بالایی برخوردار هستند) بر روی دهانه رحم، به پزشک کمک می‌کند تا مانع رشد و تکثیر بیشتر این سلول‌ها شده و از پیشرفت سرطان به خوبی جلوگیری کند. تست پاپ اسمیر برای زنان متاهل، یک آزمایش مهم بوده که انجام دوره‌ای و سالیانه آن، مانند یک چکاپ ضروری است.

هزینه تست پاپ اسمیر در اصفهان

تست پاپ اسمیر برای تشخیص چه بیماری‌هایی مناسب است؟

تست پاپ اسمیر که در صورت تایید پزشک و به عنوان بخشی از فرآیند معاینه لگن انجام می‌شود، قادر به تشخیص بیماری‌ها و عواملی مانند موارد زیر است:

  • عفونت‌ها و بیماری‌های شایع مقاربتی
  • سرطان دهانه رحم و یا سرطان سرویکس
  • ویروس‌هایی نظیر پاپیلومای انسانی (HPV)
  • تشخیص سرطان در مراحل اولیه از طریق شناسایی سلول‌ها و بافت‌های پیش سرطانی

آزمایش پاپ اسمیر در دوران بارداری و قاعدگی

برای انجام آزمایش پاپ اسمیر در دوران بارداری، حتما باید با بهترین متخصص زنان در اصفهان مشورت کرده و این کار را تحت نظر او انجام دهید. همچنین انجام این آزمایش در دوران بارداری، بهتر است در سه ماهه اول بارداری انجام شده و افزون بر این، نیازی به نگرانی در این مورد نخواهید داشت؛ چرا که در این تست تشخیصی، دهانه رحم مورد بررسی قرار گرفته و بر تخمک لقاح یافته که در قسمت بالای رحم قرار گرفته است، تاثیری ندارد.

اما بهتر است از انجام این آزمایش در دوران قاعدگی، پرهیز کرده و هنگام مراجعه برای انجام تست پاپ اسمیر، حتما زمان عادت ماهیانه خود را در نظر بگیرید. زیرا خونریزی‌های دوران قاعدگی، بر نتایج تست پاپ اسمیر اثرگذار بوده و به همین دلیل، بهترین زمان انجام تست قاعدگی، پایان عادت ماهانه و دوره قاعدگی است.

آزمایش پاپ اسمیر چگونه انجام می‌شود؟

تست پاپ اسمیر که تنها در مدت زمان چند دقیقه به طول می‌انجامد، اغلب در مطب و توسط متخصص زنان انجام خواهد شد. پزشک متخصص برای انجام این تست، ابزار مخصوصی به نام اسپکولوم را به آرامی وارد واژن کرده تا به کمک آن، دیواره واژن را باز نگه داشته و در این حالت، دهانه رحم به خوبی قابل مشاهده باشد. سپس، پزشک به کمک ابزارهای دیگری مانند برس، کاردک کوچک و … از سلول‌های دهانه رحم نمونه‌برداری خواهد کرد و در حین انجام آن نیز، هیچ‌ گونه آسیب و یا خراشی به بافت‌های مجاور وارد نخواهد کرد.

جواب آزمایش پاپ اسمیر

جواب تست پاپ اسمیر، دارای دو حالت مثبت و منفی بوده که منفی بودن آن به عنوان پاپ اسمیر طبیعی تفسیر شده و نشان‌دهنده سلامت دهانه رحم و نبود هیچ سلول غیر طبیعی در این ناحیه خواهد بود. در این حالت و البته بنا به تشخیص پزشک، شما تا چند سال آینده نیازی به تکرار تست پاپ اسمیر نخواهید داشت؛ مگر آن که علائم غیر طبیعی و یا جدی دیگری داشته باشید که در این حالت، در صورت تشخیص پزشک ناچار به انجام دوباره آن خواهید شد.

اما هنگامی که نتیجه تست پاپ اسمیر، مثبت و در واقع غیر طبیعی باشد، به معنای وجود سلول‌ها و بافت‌های غیر طبیعی در دهانه رحم بوده که لزوما به معنای سرطانی بودن آن‌ها نخواهد بود. بلکه مثبت شدن جواب تست پاپ اسمیر، عموما نشان دهنده‌ی سرطانی و یا پیش سرطانی بودن سلول‌های غیر طبیعی موجود در دهانه رحم، عفونت‌ها و ویروس‌های مقاربتی، التهاب و یا تغییرات سلولی گردن رحم (دیسپلازی) و … خواهد بود. در صورت مثبت شدن جواب تست پاپ اسمیر، ممکن است پزشک انجام دوباره آن و یا انجام معاینات و آزمایشات بیشتری نظیر کولپوسکوپی را برای بیمار تجویز کند.

لکه بینی بعد از تست پاپ اسمیر

بعد از انجام تست پاپ اسمیر، ممکن است تا چند ساعت خونریزی و یا لکه بینی شدیدتر از حالت معمول داشته باشید که طبیعی و عادی بوده و نباید نگرانی برای شما ایجاد کند. اما اگر این خونریزی‌ها در روزهای آینده نیز ادامه پیدا کرده و حجم آن بسیار زیاد باشد، باید حتما به پزشک خود مراجعه کرده و در این مورد با او مشورت کنید.

هزینه تست پاپ اسمیر سال 1402

هزینه تست پاپ اسمیر، بسته به نوع آزمایش، فاکتورهای مورد بررسی، تجهیزات آزمایشگاه، هزینه ویزیت پزشک متخصص و … متفاوت خواهد بود. همچنین عوامل دیگری مانند شهر، سن بیمار، هزینه پذیرش،  سوابق پزشکی بیمار و … نیز در هزینه تست پاپ اسمیر تاثیرگذار بوده و باید به تمامی این عوامل توجه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط