دکتر میرمعصومی
جراحی کورتاژ در اصفهان

جراحی کورتاژ در اصفهان

اتساع و کورتاژ که اغلب D&C نامیده می شود، یک روش جراحی جزئی است که برای برداشتن بافت از رحم فرد انجام می شود. پزشک متخصص زنان برای تشخیص و درمان برخی بیماری های رحمی مانند خونریزی شدید یا پاکسازی پوشش رحم پس از سقط جنین یا سقط انجام می دهند. در اتساع و کورتاژ، پزشک از ابزارهای کوچک برای باز کردن قسمت باریک و تحتانی رحم استفاده می کند. سپس پزشک از یک ابزار جراحی به نام کورت استفاده می کند که می تواند یک ابزار تیز یا دستگاه مکش برای برداشتن بافت رحم باشد. در ادامه این مطلب از سایت دکتر فخرالسادات میرمعصومی به توضیحات بیشتری درباره کورتاژ تشخیصی و دلایل جراحی کورتاژ و … می پردازیم با ما همراه باشید.

دیلاتاسیون و کورتاژ چیست

D&C یک روش جراحی جزئی برای برداشتن بافت از رحم شما است. متخصص زنان و زایمان این جراحی را در مطب خود یا مرکز جراحی انجام می دهد. جراحی کورتاژ معمولا یک روش سرپایی است، بنابراین شما همان روز به خانه می روید.

دکتر فخرالسادات میرمعصومی

چه کسانی به کورتاژ نیاز دارند

در موارد زیر ممکن است طبق تشخیص متخصص زنان نیاز به کورتاژ تشخیصی داشته باشید:

  • سقط جنین
  • بافت باقیمانده در رحم پس از سقط جنین
  • خونریزی بی دلیل بین دوره های قاعدگی
  • خونریزی بعد از یائسگی
  • سقط ناقص جنین

در برخی موارد ممکن است پزشک شما برای درمان از روش هیستروسکوپی برای کورتاژ استفاده کند. در طی این روش، پزشک شما دستگاهی را وارد دهانه رحم می کند تا داخل رحم شما را ببیند.

در طول جراحی کورتاژ چه اتفاقی می افتد

پیش از جراحی کورتاژ پزشک شما برایتان داروی مسکن و آرام بخش تجویز می کند تا در حین جراحی آرام باشید. در طول جراحی همانند معاینات زنان بر روی تخت دراز می کشید و پاهای خود را بر روی رکاب تخت قرار می دهید. یک اسپکولوم در واژن شما قرار می گیرد. این دستگاه صاف که به شکل منقار اردک است، به باز کردن دهانه رحم شما کمک می کند. پس از اطمینان از اینکه دهانه رحم به اندازه کافی برای معاینه باز شده است حالا از کورت، نوعی دستگاه مکش یا خراش دادن، برای تمیز کردن بافت رحم و نمونه برداری استفاده می شود. یک نمونه از بافت برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه فرستاده می شود.

جراحی کورتاژ

جراحی کورتاژ چقدر زمان می برد؟

مدت زمان جراحی کورتاژ در حدود 5 الی 10 دقیقه است اما آمادگی پیش از جراحی و مراقبت های بعد از آن که باید چند ساعتی در اتاق ریکاوری بمانید، ممکن است مدت جراحی را طولانی تر کند.

جراحی کورتاژ دردناک است؟

در حین جراحی کورتاژ به دلیل باز شدن دهانه رحم و فشار وارده به دهانه رحم و واژن ممکن است درد و گرفتگی مانند درد قاعدگی را احساس کنید. برای تسکین این درد پزشک متخصص برای شما مسکن تجویز خواهد کرد.

مزایای جراحی کورتاژ

جراحی کورتاژ به پزشک متخصص کمک می کند تا علت خونریزی غیرطبیعی را تشخیص دهد. همچنین این جراحی می تواند به شناسایی سلول های غیر طبیعی آندومتر که ممکن است نشانه سرطان رحم باشد کمک کند. پس از انجام کورتاژ، پزشک متخصص نمونه سلول‌ها را به آزمایشگاه می‌فرستد تا آسیب‌شناسان بتوانند بافت طبیعی یا غیرطبیعی، پولیپ یا سرطان را تشخیص دهند. همچنین جراحی کورتاژ می تواند برای سلامتی شما پس از سقط جنین مهم باشد. در این روش برای جلوگیری از خونریزی شدید و عفونت، بافت باقی مانده را از بین می برد.

کورتاژ در اصفهان

خطرات کورتاژ

عموما جراحی کورتاژ خطرات و عوارضی در پی ندارد. با این حال ممکن است مانند هر عمل جراحی دیگر در جراحی کورتاژ نیز خطراتی ایجاد شود. عوارض احتمالی کورتاژ عبارتند از:

  • سوراخ شدن و یا زخم در دیواره رحم
  • عفونت رحم
  • خونریزی رحم
  • در موارد نادر پس از سقط جنین احتمال سندرم آشرمن نیز وجود دارد

نکته: در سندرم آشرمن، بافت اسکار بین دیواره های رحم ایجاد می شود و سپس دیواره ها به هم می چسبند. این وضعیت می تواند باعث ناباروری شود و جریان قاعدگی شما را تغییر دهد.

مراقبت های بعد از جراحی کورتاژ

بعد از جراحی کورتاژ نیاز هست که همراه داشته باشید تا شما را به خانه برساند. پس از جراحی کورتاژ ممکن است تا چند ساعت در اتاق ریکاوری باقی بمانید در صورت بهترین متخصص زنان در اصفهان می توانید به خانه بروید. بعد از جراحی کورتاژ ممکن است تا چند روز درد خفیف و خونریزی داشته باشید. در صورتی که خونریزی داشتید بهتر است به جای تامپون از پد استفاده کنید. یک هفته پس از جراحی می توانید فعالیت های روزمره خود را از سر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

زایمان زودرس

زایمان زودرس چه علائمی دارد؟ چگونه می‌توان از زایمان زودرس