دکتر میرمعصومی
Search
Close this search box.
درمان نازایی

روش های درمان نازایی در زنان

برای باردار شدن طبیعی عوامل متعددی وجود دارد، که در صورت نبود آن‌ها و یا اختلال در هرکدام از آن‌ها، امکان بارداری بسیار کم می‌شود و در برخی موارد ممکن است احتمال بارداری به صفر برسد. در چنین مواقعی نیاز است که از درمان‌های کمک باروری برای یاری رساندن به زوج‌های نابارور استفاده شود، تا بتوان بسیاری از مشکلات آن‌ها را حل کرد.
حدود ۱۰ الی ۱۵ درصد زوج‌ها نابارور می‌باشند، که در بسیاری از مواقع نیاز است که از روش‌های کمک باروری برای درمان آن‌ها استفاده کرد. روش‌های کمک باروری انواع بسیار زیادی دارد، که از مراحل ساده تا پیچیده متفاوت می‌باشد. روش‌های باروری در هر فرد متفاوت می‌باشد، که می‌توان به درمان ناباروری میکرواینجکشن ICSI، درمان ناباروری با IUI، درمان ناباروری IVF اشاره کرد، که هر کدام از این روش‌ها تحت نظر پزشک متخصص انجام می‌گیرد، پزشک تشخیص می‌دهد که کدام روش برای زوج‌ها مناسب می‌باشد. یکی از بهترین دکتر نازایی در اصفهان دکتر میرمعصومی می باشند که مهارت بسیار بالایی در زمینه درمان ناباروری و درمان نازایی در اصفهان دارد‌. در ادامه این مطلب بیشتر در رابطه با روش‌های درمان ناباروری صحبت خواهیم کرد با ما همراه باشید.

درمان ناباروری در اصفهان

به صدای بدن خود گوش دهید و در صورت مشاهدۀ هر نوع علائم، پزشک خود را در جریان بگذارید. تشخیص زودهنگام مشکلات ناباروری ممکن است باعث افزایش شانس بچه‌دار شدن شما شود. این را بدانید که ناباروری بیماری تلقی نمی‌شود و امروزه درمان‌های زیادی وجود دارد که پس از مراجعه به پزشک می‌توانید آنها را بشناسید و برای برطرف کردن علت ناباروری اقدام کنید.

درمان ناباروری در زنان

اجزای اصلی دستگاه تولید مثل بانوان شامل تخمدان، لوله‌های فالوپ و رحم می‌باشد که در فرایند بارداری نقش بسیار مهمی دارند. مشکلات رحم، لوله‌های رحم، اختلالات هورمونی و بیماری‌های زمینه‌ای می‌تواند منجر به نازایی در زنان شود‌‌. تخمدان‌ها نقش بسیار مهمی در تولید تخمک بالغ و ترشح شدن هورمون‌های پروژسترون و استروژن دارند. این هورمون‌ها علاوه‌ بر این‌که می‌تواند صفات ظاهری زنانه را تولید کند، باعث می‌شود که دیواره رحم برای لانه گزینی کردن و رویش یافتن جنین آماده شود‌.
در صورتی که اختلالی در تخمدان‌ها وجود داشته باشد، باروری دچار اختلالات شود، جهت باردار شدن باید تمام مراحل تخمک‌ گذاری به‌ درستی انجام بگیرد. هر یک از اختلالاتی که در روند تخمک‌ گذاری حاصل می‌شود، باعث تولید شدن هورمون‌های تولید مثلی زنان یعنی سندرم تخمدان پلی کیستیک می‌باشد. از نشانه‌های اختلال تخمک گذاری می‌توان به پریودهای نامنظم و افزایش یافتن موهای زائد اشاره کرد، که می‌تواند زمینه‌ ساز مشکلات جدی مثل ناباروری در زنان شود.
امروزه با پیشرفت‌هایی که در علم ژنتیک به‌ وجود آمده، می‌توان برای درمان نازایی اقدام کرد. روش‌های درمان نازایی عبارت است از: تحریک کردن تخمک‌ گذاری از طریق دارو، IVF ، IUI ، ICSI و .‌..

گیف مشاوره آنلاین دکتر میرمعصومی

درمان نازایی از طریق تحریک تخمک‌ گذاری

تحریک تخمک‌ گذاری یک روش درمان برای نازایی افراد می باشد، که می‌تواند شانس باروری را افزایش دهد‌. داروهایی که در درمان نازایی برای افزایش دادن سطح تخمک‌ها استفاده می‌شود، به‌ عنوان داروهای محرک نام‌ گذاری می‌شود‌. روش‌های درمان نازایی در هر فرد متفاوت از یکدیگر می‌باشد. زمانی‌که تخمدان در زمان پریود شدن نتواند تخمک آزاد تولید کند، تخمک‌ گذاری به‌ طور درست انجام نشده است.
در چنین مواقعی باید بهترین متخصص زنان در اصفهان فرد بیمار را معاینه کند. در صورتی‌که پزشک تشخیص دهد، که نیاز است تحریک تخمک‌ گذاری انجام شود، باید نسبت‌ به روش درمان اقدام کرد‌. بانوانی که اختلالاتی در تخمک‌ گذاری دارند و یا تعداد و کیفیت تخمک آن‌ها برای باردار شدن مطلوب نمی‌باشد، باید از طریق روش‌های کمک باروری جهت درمان استفاده کنند.
در صورتی‌که ناباروری بانوان صرفاً جهت اختلال در تخمک‌ گذاری آن‌ها باشد، درصد موفقیت آن از روش درمانی زیر زیاد است. از داروهای محرک مختلفی می‌توان نسبت‌ به تحریک تخمک‌ گذاری استفاده کرد. این داروها عبارت است از:

  • داروی FCH
  • داروی کلموفن سیترات
  • داروی HMD
  • و …
درمان نازایی در اصفهان

درمان نازایی از طریق IUI

یکی از روش‌های بسیار ساده و گسترده که برای درمان نازایی زنان استفاده می‌شود، IUI است؛ که از طریق اسپرم مردان گرفته و بعد از آن‌که شسته شد به قسمت رحم تزریق می‌شود. این روش به دلیل تماس تخمک و اسپرم در قسمت رحم، احتمال باروری را بسیار زیاد می‌کند‌. روش فوق یک روش غیر تهاجمی است و از لحاظ هزینه اندکی گران می‌باشد.
بعد از آن‌که با پزشک مورد نظر مشورت انجام شد، می‌توان اقدامات لازم را برای باروری انجام داد. این روش در مواردی که تعداد اسپرم یا تحریک اسپرم کم‌تر باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرد‌؛ بنابراین گزینه ایده‌ آلی برای زوجینی است که مشکلاتی در اسپرم و کیفیت اسپرم دارند. زیرا اسپرم به‌ صورت مستقیم در رحم قرار می‌گیرد.
بعد از انجام دادن مشورت با پزشک باید یک داوطلب را برای اهدای اسپرم تعیین کرد، که واجد شرایط برای درمان نازایی افراد باشد؛ البته نیاز است آزمایش هیستروسالپنگوگرام انجام داد، که نشان دهد که لوله فالوپ مسدود نیست.

درمان نازایی از طریق IVF

لقاح خارج از رحم یک روش درمانی جهت درمان ناباروری می‌باشد، که در آن اسپرم و تخمک‌ها در آزمایشگاه با یکدیگر ترکیب می‌شوند. بعد از آن نتیجه‌ای که از این روش حاصل می‌شود، به قسمت درون رحم انتقال داده می‌شود.
IVF از پرکاربرد ترین روش‌های درمان نازایی می‌باشد. یکی از بهترین روش‌هایی که می‌توان جهت درمان انسداد لوله‌های تخمدان از آن استفاده کرد روش زیر Iست. معمولاً از IVF زمانی استفاده می‌شود، که فرد به مشکلاتی مثل اختلالات تخمک‌ گذاری از طریق دلایل نامشخص مبتلا باشد، یا ممکن است لوله‌های رحم انسداد داشته باشد، همچنین می‌توان زمانی‌که تعداد اسپرم‌ها کم‌تر است از آن استفاده کرد‌ این پروسه درمانی یک روش بدون عارضه است که تا به امروز هیچ‌ گونه عارضه‌ای از آن گزارش نشده است. در این روش می‌توان از داروهای باروری استفاده کرد، که از مبتلا شدن به سرطان تخمدان جلوگیری کرد.

سخن پایانی


روش‌هایی که جهت درمان نازایی در افراد مختلف استفاده می‌شود متفاوت از یکدیگر است. با توجه به نوع علت باروری از طرف مرد یا زن می‌توان بهترین روش‌ها را برای درمان ناباوری انتخاب کرد. البته بهتر است زوجین در فرایند درمان ناباروری صبور باشند و خون‌ سردی خود را حفظ کنند و بسیار سریع ناامید نشوند. در صورتی‌که نیاز است جهت درمان نازایی به پزشک مراجعه شود، بهتر است که از پزشک متخصص نازایی جهت درمان آن کمک گرفت.
یکی از بهترین پزشکانی که در زمینه درمان نازایی می‌تواند افراد را یاری دهد، دکتر فخرالسادات میر معصومی می باشند، که تاکنون افراد زیادی به ایشان جهت درمان نازایی در اصفهان مراجعه کردند و توانسته‌اند به نتیجه مطلوب برسند. دکتر میر معصومی یکی از بهترین دکتر نازایی در اصفهان هستند که می‌تواند به زوج‌های که قصد بارداری دارند و به‌ علت مشکلات و اختلالات نتوانستند اقدام به بارداری کنند را یاری می‌دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط