دکتر میرمعصومی
Search
Close this search box.
رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی

رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی

رابطه جنسی و درمان زگیل تناسلی، یکی از دغدغه های مهم افرادی است که به ویروس HPV و زگیل تناسلی دچار شده اند. در واقع زگیل تناسلی به علت آلوده شدن به برخی از انواع خاص ویروس پاپیلومای انسانی ایجاد می گردد. افرادی که ویروس HPV یا زگیل تناسلی دارند، لازم است تحت درمان قرار گرفته تا از انتقال آن به همسر یا شریک جنسی خود پیشگیری نمایند. برخی از روش های درمانی، این زگیل ها را از بین برده و احتمال انتقال آن را به دیگران بسیار کاهش می دهد. گاهی اوقات این ویروس ها، به خودی خود از بین می روند. البته برخی از افراد نیز دوباره به زگیل تناسلی دچار می شوند و هنوز درباره چگونگی روند آن، اطلاع دقیقی در دسترس قرار نگرفته است.

چه مدت بعد از درمان زگیل تناسلی میتوان رابطه جنسی داشت؟

آیا رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی، یک رابطه ایمن است؟

برای آگاهی یافتن درخصوص این مورد مهم، در ادامه مطلب با ما همراه باشید…

برای رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی چقدر باید صبر کرد

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی می توان رابطه داشت؟

اگر شما به ویروس زگیل تناسلی مبتلا هستید، معمولا به شما توصیه می شود که تا روند بهبودی و درمان کامل، از هر گونه رابطه جنسی خودداری نمایید. حتی بعد از بر طرف شدن این عارضه، هنگام برقراری ارتباط جنسی، باید آن بخش از پوست با کاندوم پوشانده شود. چرا که در مواقعی همچنان آثاری از این ویروس، در سلول های پوست بدن فرد وجود دارد. ویروس HPV معمولا از طریق تماس مستقیم پوست افراد با یکدیگر در حین فعالیت جنسی واژینال، مقعدی و یا دهانی انتقال می یابد. تا زمانی که این ویروس در بدن شما وجود دارد، شما ناقل خواهید بود. استفاده از کاندوم در زمان آمیزش جنسی تا حدود ۷۰ درصد انتقال این ویروس را کاهش می دهد. در مورد برقراری رابطه جنسی و درمان زگیل تناسلی قبل از رابطه باید گفت که این مسئله بستگی به آن دارد که فرد در چه مرحله ای از درمان است. چنانچه درمان این ویروس به تازگی صورت گرفته و زخم ها کامل خوب نشده باشد، لازم است از این رابطه اجتناب کنید. بهترین کار آن است که بعد از بهبود کامل زخم های به جا مانده از برداشتن زگیل، پیش از هر اقدامی، در ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید. پزشک متخصص با انجام بررسی های لازم، بهترین زمان را جهت شروع آمیزش جنسی به شما اطلاع می دهد.

چه مدت بعد از درمان زگیل تناسلی می توان به رابطه جنسی اقدام کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که افراد می توانند پس از التیام کامل زخم های ناشی از درمان این زگیل ها، ارتباط جنسی خود را شروع کنند. این افراد باید توجه داشته باشند، مادامی که زخم های حاصله باقی مانده است، به هیچ عنوان رابطه برقرار نکنند. آن ها می توانند پس از التیام کامل این زخم ‌ها، یک رابطه جنسی بی خطر را تجربه نمایند. فرآیند التیام و از بین رفتن زخم ها در حدود ۲ تا ۳ هفته به طول می انجامد. این مدت زمان به اندازه ناحیه تحت درمان و نیز شرایط بدنی افراد بستگی خواهد داشت.

آیا بعد از درمان زگیل تناسلی خطر انتقال ویروس وجود دارد؟

احتمال برگشت زگیل تناسلی پس از درمان و یا انتقال ویروس آن به بدن فردی دیگر، تنها در زمانی اتفاق خواهد افتاد که ویروس HPV به صورت کامل از بین نرفته باشد. البته به طور کلی همواره توصیه بر این است که همه افراد، تا حد ممکن در تمام روابط جنسی خود، از کاندوم استفاده نمایند. لازم به ذکر است که کاندوم، شانس ابتلا به ویروس زگیل تناسلی را صفر نمی ‌کند. چرا که ممکن است این زگیل ‌ها در بخش دیگری از بدن که به وسیله کاندوم پوشیده نخواهد شد، وجود داشته باشند. ولی به طور قطع کاندوم، خطر ابتلا به ویروس اچ پی وی را تا اندازه قابل توجهی کاهش می دهد. توصیه می شود چنانچه همسر یا شریک جنسی شما به این عارضه دچار شده است، آمیزش شما به صورتی انجام شود که بدن شما هیچ گونه تماسی با آن بخش از بدن او نداشته باشد.

نکات مهم مراقبتی برای رابطه جنسی بعد از درمان زگیل تناسلی

افرادی که به ویروس زگیل تناسلی مبتلا نشده اند، بهتر است با رعایت برخی نکات لازم، از ابتلا به این عارضه پیشگیری کنند. برای افرادی هم که به این ویروس دچار شده اند، می توان گفت که رعایت موارد زیر در زمینه رابطه جنسی و درمان زگیل تناسلی می تواند از بازگشت و انتقال بیماری جلوگیری نماید.

  • خودداری از ارتباط جنسی با فرد آلوده حتی اگر این رابطه بسیار محافظت شده باشد.
  • اجتناب از رفتار های پر خطر جنسی
  • لازم است از ارتباط های جنسی متعدد با شریک های جنسی متنوع جلوگیری نمایید.
  • توصیه می شود از شروع ارتباط جنسی در سنین پایین تر خودداری شود.
  • از موارد مهم در این جهت سعی کردن برای ترک سیگار است.
  • بهتر است خانم هایی که به زگیل تناسلی مبتلا می ‌شوند، به شکل منظم، به انجام آزمایش پاپ اسمیر بپردازند.
  • آقایانی که ارتباط های جنسی بیشتری را دارند، باید به طور منظم به پزشک مربوطه مراجعه کنند.
  • توصیه می شود در زمان انجام آمیزش، از کاندوم و سایر لوازم پیشگیری استفاده شود، البته کاندوم به شکل کامل از بروز ویروسHPV  جلوگیری نمی‌ کند. اما تا حد زیادی ریسک ابتلا به این ویروس را در سر آلت تناسلی مردان و نیز داخل واژن بانوان را کاهش می‌ دهد.

نتیجه گیری

در سال های اخیر واکسن زگیل تناسلی به بازار دارو های پزشکی وارد شده است. تزریق این واکسن، موجب از بین رفتن زگیل های تناسلی در افراد نمی شود، بلکه چنانچه افراد در گذشته به این ویروس مبتلا شده اند، می توانند با تزریق واکسن HPV، از ابتلا به انواع دیگر این ویروس در امان باشند. از نکات مهمی که باید به آن توجه کنید آن است که اگر شما به این ویروس دچار شده اید، حتما قبل از شروع رابطه جنسی، این مسئله را به همسرتان اطلاع دهید. در پایان باید گفت که ویروس زگیل تناسلی، یک عارضه قابل درمان است و به طور معمول خطری را برای افراد به همراه ندارد. با این وجود با مشاهده علائم این بیماری بهتر است به پزشک متخصص مربوطه مراجعه کرده و نکات مهم بهداشتی در این زمینه را به دقت رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط