دکتر میرمعصومی
Search
Close this search box.
زایمان سزارین

زایمان سزارین

آیا می‌دانید که آمار زایمان به شکل سزارین در کشور چقدر است؟ اصلا زایمان سزارین چگونه انجام می‌شود و چه مراحلی دارد؟

زایمان سزارین یکی از روش‌های زایمان است که در آن بریدگی در ناحیه شکم و رحم ایجاد می‌شود. این روش از زایمان عوارض و ‌مزایایی را به همراه دارد و درد آن نیز بیشتر از زایمان طبیعی است.

گاهی اوقات شرایط بدنی مادر مجاب می‌کند که این فرد سزارین بشود. اما در مواقعی که ضرورتی ندارد، فرد می‌تواند به شکل طبیعی زایمان را انجام دهد. در ادامه در مورد همان چیزی که باید در مورد سزارین بدانید، صحبت خواهیم کرد.

گیف مشاوره آنلاین دکتر میرمعصومی

چگونگی انجام عمل زایمان سزارین

زایمان سزارین به گونه‌ای از جراحی اطلاق می‌شود که در آن قسمت شکم و رحم مادر برش می‌خورد.‌ سپس نوزاد از این قسمت خارج می‌شود. این روش زایمان با بیهوشی عمومی و بی حسی نخاعی همراه است. شما تنها زمانی می‌توانید از این روش زایمان استقاده کنید که قادر به زایمان طبیعی نباشید.

تصمیم گیری در رابطه با انجام دادن یا انجام ندادن زایمان سزارین بر عهده پزشک است. به طور کلی در این روش زایمان پوست داخلی رحم و در قسمت زیرین شکم برش می‌خورد. پس از این که نوزاد خارج شد، این پوست بخیه می‌خورد.

اقدامات قبل از زایمان سزارین

مزایای زایمان سزارین

خیلی از مادرها از زایمان طبیعی را زایمانی دردناک و وحشتناک می‌دانند. به همین دلیل استرس می‌گیرند و ترس وجودشان را برمی‌دارد. از این رو از پزشک خود تقاضا می‌کنند که زایمان سزارین را انجام دهند. اگرچه مادر با زایمان سزارین راحت‌تر و استرس کمتری دارد اما این بدان معنا نیست که درد کمتری را تحمل خواهد کرد.

مهم‌ترین مزیتی که این نوع از زایمان دارد امنیت آن است. مادر و جنین هر دو در روش عمل سزارین ایمن خواهند ماند و آسیب چندانی نخواهند دید. به همین دلیل برای این که خطرات به حداقل برسند، پزشکان این روش را انتخاب می‌کنند. گاهی اوقات هم ممکن است زایمان سزارین بدون هماهنگی یا برنامه ریزی انجام شود.‌ زمانی که سطح ضربان قلب جنین ناایمن باشد می‌توان این زایمان را انتخاب کرد.

درد زایمان سزارین

عوارض زایمان سزارین

زایمان سزارین بیشتر از این که مزایا باشد، عوارض دارد. این نوع از زایمان نه تنها جسم مادر را با چالش مواجه می‌کند بلکه بر روح و روان مادر نیز تاثیر زیادی دارد. حتی در مواقعی ممکن است مادر حین زایمان جان خود را از دست بدهد. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند تا جایی که امکان دارد، زایمان به صورت طبیعی انجام شود. زمانی که زایمان به صورت سزارین انجام شود، به اندام‌ها آسیب می‌رسد و ممکن است عفونت سر تا سر بدن مادر را بگیرد. در ضمن امکان لخته شدن خون و آمبولی وجود دارد.

این را بدانید که سزارین دوره نقاهت طولانی مدتی دارد و می‌تواند مشکلات تنفسی را هم برای جسم به همراه داشته باشد. البته هر عملی با عوارض همراه است. پس طبیعی است که جراحی سزارین هم دشواری‌هایی به همراه داشته باشد. تنها زمانی می‌توانید عوارض آن را کم کنید که پزشکی مثل دکتر میر معصومی را انتخاب کنید.

مزایا زایمان سزارین

درد زایمان سزارین چگونه است؟

طبق تحقیقاتی که خیلی از پزشکان تا به امروز انجام داده‌اند، زایمان سزارین بیشترین درد را به مادر تحمیل می‌کند.‌ افرادی که تجربه زایمان ندارند، عمدتا از زایمان طبیعی می‌ترسند. چرا که روش کار در این نوع از زایمان کمی دلهره آور است. اما باید بدانید که زایمان طبیعی نه تنها بدون درد انجام می‌شود بلکه آسیبی هم به مادر پس از زایمان نمی‌زند. این در حالی است که زایمان سزارین حتی پس از تولد نوزاد هم درد دارد و این برای مادران کمی طاقت فرسا است.

اقدامات قبل از زایمان سزارین

برای بیهوش کردن مادر در زایمان سزارین از داروهای بی حسی موضعی استفاده می‌شود.  یعنی مادر در طول عمل هشیار است اما درد چندانی را احساس نمی‌کند. برای این که ‌کمترین میزان ریسک متوجه شما بشود، باید به اقداماتی که قبل از سزارین وجود دارند توجه داشته باشید:

  • قبل از این که زایمان شما انجام شود، فرم‌های رضایت نامه‌ای گرفته می‌شوند که هم پدر و هم مادر نوزاد باید آن را امضا کنند. پزشک به شما توصبه می‌کند که در روز قبل از سزارین با صابون‌های ضد عفونی کننده دوش بگیرید.‌
  • تا ۲۴ ساعت قبل از زایمان نباید موی ناحیه تناسلی را بتراشید. اگر نیاز به تراشیدن مو باشد، کادر درمان خودشان این کار را انجام‌ خواهند داد.
  • برای زایمان شدن باید ناشتا باشید. پس ۸ ساعت قبل از موعد عمل لازم است که خوراکی مصرف نکنید.
  • اگر به لاتکس یا داروهای مربوط به بیهوشی یا بی حسی حساسیت دارید، حتما آن را به پزشک خود اطلاع دهید. در صورتی که باید مکمل‌های دارویی و گیاهی را مصرف کنید، آن را نیز با پزشک خود در میان بگذارید.
  • حتما پیش از زایمان به فکر یک همراه باشید تا پس از زایمان به شما کمک کند.

دوران نقاهت بعد از زایمان سزارین

بعد از سزارین دوره نقاهت بیشتری را نسبت به زایمان طبیعی متحمل خواهید شد. مادر پس از زایمان طبیعی دو روز در بستر است. پس از آن می‌تواند به کارهای روزمره خود ادامه دهد اما سزارین چنین نیست. در این نوع از زایمان مادر به ۴ روز تا یک هفته زمان نیاز دارد تا قوای جسمانی خود را باز یابد.

در این دوران با توجه به برخی از نکات مراقبتی می‌توانید روند بهبود خود را سرعت دهید. مثلا پزشکان همگی توصیه می‌کنند که مایعات زیادی را مصرف کنید. اگر درد داشتید، داروهای مسکن را استفاده نمایید و کارهایی که باعث فشار وارد شدن به شکم می‌شوند را انجام ندهید. همچنین در زمان‌های مشخص شده به پزشک مراجعه کنید تا  از روند بهبود خود مطمئن شوید.

کلام پایانی


زایمان سزارین یکی از انواع زایمان است که در چند سال اخیر پر تقاضا شده است. این نوع از زایمان مزایا و عوارضی را با خود به همراه دارد به عنوان جایگزینی برای زایمان طبیعی عمل سزارین را انجام می‌دهند.

طی این عمل قسمت زیرین شکم مادر بریده شده و رحم برش می‌خورد. سپس جنین از رحم خارج می‌شود. شما برای این که نتایج بهتری بگیرید، باید به مراقبت‌های قبل و بعد از سزارین توجه کنید. همچنین با انتخاب پزشکی ماهر مثل دکتر میر معصومی، می‌توانید جراحی را به خوبی پیش ببرید.

از قسمت دیدگاه های سایت می توانید سوالات خود را با بهترین متخصص زنان در اصفهان دکتر میرمعصومی در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط