دکتر میرمعصومی
Search
Close this search box.
علائم تخمک گذاری

نشانه های تخمک گذاری چیست؟

دانستن نشانه ها و علائم تخمک گذاری برای خانم هایی که قصد بارداری دارند بسیار مهم و کمک کننده است تا بهتر بتوانند زمان مناسب باروری را تشخیص دهند. همانطور که می دانید نزدیکی و داشتن رابطه جنسی در زمان تخمک گذاری شانس بارداری را افزایش می دهد بنابراین دانستن زمان تخمک گذاری و آگاهی از علائم تخمک گذاری بسیار مهم است. در این مقاله می خواهیم به بررسی نشانه های تخمک گذاری بپردازیم با ما همراه باشید.

تشخیص زمان تخمک‌ گذاری

چه در حال تلاش برای باردار شدن هستید یا صرفاً می خواهید با علائم تخمک گذاری بدن خود آشنا شوید، شاخص هایی مثل تست های خانگی و بدون نسخه (OTC) می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید که آیا تخمک گذاری دارید یا خیر.

برای تشخیص زمان تخمک گذاری باید با نشانه ها و علائم تخمک گذاری آشنایی داشته باشید. در ادامه شایع ترین علائم و نشانه های تخمک گذاری ذکر شده است. با این حال، این موارد می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. به خاطر داشته باشید که نداشتن هر یک از این علائم به معنای عدم تخمک گذاری نیست.

علائم تخمک گذاری موفق

علائم تخمک گذاری

از جمله شایع ترین علائم تخمک گذاری که به طور معمول اتفاق می افتد موارد زیر را می توان نام برد اما همانطور که گفتیم به خاطر داشته باشید که نداشتن هر یک از علائم زیر صرفا به معنای عدم تخمک گذاری نیست و این علائم در هر فرد و یا در هر ماه برای یک فرد نیز می تواند متفاوت باشد.

احساس درد تخمک گذاری

برخی از خانم ها قبل یا در حین تخمک گذاری، ناراحتی خفیف لگن یا گرفتگی را تجربه می کنند. ناراحتی لگنی که با تخمک گذاری همراه است، اغلب به عنوان mittelschmerz شناخته می شود، ممکن است در اثر پارگی فولیکول و آزاد شدن مقدار کمی خون یا مایع ایجاد شود.

این احساسات گاهی اوقات به عنوان پیچ خوردگی توصیف می شوند. آنها را می توان در هر دو تخمدان احساس کرد و ممکن است در ناحیه درد و شدت ماه به ماه متفاوت باشد.

برخی از افراد ممکن است هر ماه درد تخمدان را در دو طرف بدن خود تجربه کنند، اما این یک باور غلط است که تخمدان‌های شما به نوبت تخمک‌ها را آزاد می‌کنند. احساس درد در زمان تخمک گذاری در برخی افراد ممکن است به صورت موقت باشد و در برخی افراد نیز ممکن است به صورت مداوم و طولانی تر وجود داشته باشد.

همچنین ممکن است از علائم تخمک گذاری احساس سوزش ناشی از آزاد شدن مایع از فولیکول هنگام خارج شدن تخمک داشته باشید. این مایع گاهی اوقات باعث تحریک در پوشش شکم یا ناحیه اطراف آن می شود. احساس سنگینی در قسمت تحتانی شکم نیز ممکن است با این احساسات همراه باشد. درد تخمدان نیز ممکن است ربطی به تخمک گذاری نداشته باشد.

گیف مشاوره آنلاین دکتر میرمعصومی

تغییر دمای بدن

یکی از راه‌های تشخیص تخمک‌گذاری این است که دمای پایه بدن خود را طی چند ماه پیگیری کنید. دمای بدن را با یک دماسنج دیجیتالی اندازه گیری کنید و هر روز صبح آن را یادداشت کنید. می توانید به محض بیدار شدن از خواب و یا در حالت استراحت دمای بدن خود را اندازه بگیرید. به خاطر داشته باشید که هر روز، BBT می تواند نیم درجه یا بیشتر نوسان داشته باشد، بنابراین نوسانات کم را جدی نگیرید و به دنبال افزایش دمای مداوم و علائم تخمک گذاری باشید تا تایید کند که تخمک گذاری انجام شده است و بر اساس آن برای بارداری برنامه ریزی کنید.

محاسبه زمان تخمک گذاری

تغییرات ترشحات واژن

مخاط دهانه رحم در درجه اول از آب تشکیل شده است. قوام آن به دلیل تغییرات در سطح هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون تغییر می کند و از جمله علائم تخمک گذاری شمرده می شود. تغییرات ترشحات واژن در زمان تخمک گذاری به انتقال اسپرم به تخمک کمک می کند. در طول دوره تخمک گذاری این مایع غنی از مواد مغذی و لغزنده حجم خود را افزایش می دهد. از نظر بافت کشسان رقیق تر و رنگ شفاف می شود.

در روزهای آخر تخمک گذاری، ممکن است به دلیل افزایش حجم مخاط دهانه رحم، ترشحات بیشتری نسبت به معمول مشاهده کنید. هنگامی که در بارورترین حالت خود هستید، ترشحات واژن ممکن است به زنده نگه داشتن اسپرم به طور متوسط به مدت 3 روز و حداکثر تا 5 روز کمک کند. این شانس شما را برای لقاح افزایش می دهد و برای مقاربت روان کننده می شود.

محاسبه زمان تخمک گذاری بعد از پریود

تخمک گذاری در خانم ها حدود 14 روز قبل از شروع قاعدگی اتفاق می افتد. نامنظم بودن دوره‌های عادت ماهانه یک خانم، معمولاً به این دلیل است که مرحله تشکیل تخمک بیشتر طول کشیده یا تخمک آزاد نشده است. متوسط طول دوره عادت ماهانه بین ۲۱ تا ۳۵ روز می باشد. برای برخی از خانم ها ممکن است این دوره طولانی تر یا کوتاه تر شود بنابراین زمان بروز علائم تخمک گذاری نیز در این افراد متفاوت خواهد بود. اما با این حال می توان اینطور محاسبه کرد که در روز 14 از زمان چرخه قاعدگیتان تخمک گذاری انجام می شود یعنی روزهای 12، 13و 14 بهترین زمان باروری برای شما است.

تعیین زمان تخمک گذاری

تخمک گذاری چند روز طول میکشد

مرحله تخمک گذاری چرخه قاعدگی شما معمولاً بین 16 تا 32 ساعت طول می کشد که با افزایش LH شروع می شود و با آزاد شدن تخمک به پایان می رسد. تخمک گذاری معمولا 24 تا 48 ساعت پس از افزایش LH اتفاق می افتد.

هم قبل و هم بعد از تخمک گذاری می توانید باردار شوید.

علائم تخمک گذاری و امکان باروری شما تا 4 روز قبل از تخمک گذاری شروع می شود و تا 1 روز پس از تخمک گذاری ادامه می یابد. شما در روز قبل از تخمک گذاری و روز تخمک گذاری بیشترین شانس باروری را دارید.

طول عمر تخمک پس از تخمک‌ گذاری بین ۱۲ تا ۲۴ ساعت است و بعد از آن تخمک تجزیه می‌شود و بارور نخواهد شد. لقاح باید در مدت زمان ۱۲ تا ۲۴ ساعت پس از تخمک‌ گذاری اتفاق بیفتد، به همین دلیل برای افزایش شانس باروری در هر دوره از تخمک‌گذاری لازم است هنگام تخمک‌ گذاری، اسپرم‌ها در آن محل حضور داشته باشند تا بتوانند تخمک را بارور کنند. به همین دلیل دانستن علائم تخمک گذاری و محاسبه زمان تخمک گذاری برای آنکه زن و مرد بدانند در چه زمانی برای باروری رابطه جنسی برقرار کنند اهمیت پیدا می کند.

سخن پایانی


توجه به علائم تخمک‌ گذاری و ثبت دمای پایۀ بدن، ترشحات و زمان شروع عادت ماهانه و طول دورۀ آن کمک می‌کند که زمان تخمک گذاری را محاسبه کنید. دانستن زمان تخمک گذاری و دوره عادت ماهانه برای اقدام به بارداری ضروری است و از این طریق می توانید شانس خود را برای بارداری افزایش دهید. از قسمت دیدگاه های سایت می توانید سوالات خود را با بهترین متخصص زنان در اصفهان دکتر میرمعصومی در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط