دکتر میرمعصومی
هیستروسکوپی در اصفهان

هيستروسكوپی در اصفهان

در چند سال اخیر به دلایل مختلفی همچون تغییر سبک زندگی، افزایش میزان مصرف داروهای مختلف و دیگر عوامل ابتلا به انواع بیماری ها بسیار زیاد شده است؛ به طوری که پزشکان پیشنهاد می کنند چه خانم ها و چه آقایان چکاپ های ماهیانه و سالیانه را مورد توجه قرار دهند.
از آنجایی که بدن خانم ها و آقایان با توجه به داشتن اندام های جنسی متفاوت با یک دیگر تفاوت های زیادی دارد، روش های تشخیص بیماری و کارهایی که برای درمان بیماری ها در خانم ها و آقایان انجام می شود نیز با یکدیگر متفاوت هستند. یکی از روش هایی که برای تشخیص و درمان برخی از بیماری های رحمی مختص خانم ها مورد استفاده قرار می گیرد عمل هيستروسكوپی در اصفهان و دیگر شهرها است.
این روش در چند سال اخیر بسیار پرطرفدار شده و بسیار مورد استفاده قرار می گیرد؛ اما تنها پزشکی می تواند در این روش تشخیص و درمان درستی داشته باشد که مهارت بالایی دارد. در ادامه می خواهیم این روش را همراه با کاربرد های آن، آمادگی های قبل از هيستروسكوپی و مراحل انجام آن را بهتر بشناسیم.

هیستروسکوپی چیست؟

هیستروسکوپی جزو روش های تشخیصی و درمانی به شمار می‌آید که به پزشک امکان مشاهده رحم را می دهد. بسیاری از خانم ها ممکن است در طول زندگی خود خونریزی های غیرعادی را تجربه کنند که علت آن را نمی دانند و یا نشانه های دیگری را از این قبیل که مرتبط با رحم است را مشاهده نمایند.
در این مواقع از هيستروسكوپی برای پی بردن به مشکلات رحمی کمک گرفته می شود. برای بسیاری از افراد این سوال پیش آمده که آیا در این روش نیازی به بستری شدن است یا خیر؟ در جواب باید گفته شود این روش نیازی به بستری ندارد و فرد پس از پایان مراحل تشخیص و درمان بیماری می تواند کلینیک یا بیمارستان را ترک کند.
همچنین جالب است بدانید هيستروسكوپی اغلب طی بیهوشی عمومی انجام می شود؛ اما در صورتی که پزشک قصد تشخیص بیماری را داشته باشد فرد تنها ۵ تا ۳۰ دقیقه در حالت بیهوشی عمومی باقی خواهد ماند. حتی ممکن است برخی مواقع تشخیص بدون بیهوشی و به صورت سرپایی انجام شود. برای مطالعه درباره جراحی زیبایی زنان کلیک کنید.

گیف مشاوره آنلاین دکتر میرمعصومی

هیستروسکوپی چه کاربردی دارد؟

همانطور که گفته شد بسیاری از بیماری هایی که خانم ها به آن مبتلا می شوند مرتبط با رحم آن ها است؛ به همین خاطر با معاینه این اندام بدن می توان به مشکلات متعددی در بدن خانم ها پی برد. روش های مختلفی برای پی بردن به بیماری های رحمی وجود دارد؛ اما هيستروسكوپی بهترین روش در این حوزه به شمار می آید و در موارد زیر کاربرد بیشتری دارد.

  • این روش می تواند ناهنجاری های رحمی را شناسایی کند؛ به عنوان مثال تشخیص ناهنجاری رحم دو شاخ، تک شاخ یا سپتم دررحم با استفاده از این روش آسان است.
  • طی انجام هیستروسکوپی می توان از ابزارهای خاصی برای رفع پوشش داخلی رحم استفاده کرد که به آن فرسایش آندومتر می گویند. با این کار امکان درمان خونریزی های رحمی وجود خواهد داشت.
  • این روش می تواند دلایل خونریزی های بیش از اندازه بعد از یائسگی، در دوران قاعدگی و بعد از پایان قاعدگی را شناسایی کند.
  • در هيستروسكوپی پولیپ رحم و یا فیبروم های رحمی تشخیص داده شده و می توان آن‌ها را درمان کرد.
  • تشخیص سندروم آشرمن و چسبندگی رحم با این روش امکان پذیر است و از آنجایی که در سندروم آشرمن ممکن است تمام قسمت های آندومتر یا بخشی از آن از بین برود لازم است سریع شناسایی شده و درمان شود. همچنین شناسایی چسبندگی رحم نیز به دلیل آنکه می تواند موجب ناباروری شود بسیار اهمیت دارد.
دکتر فخرالسادات میرمعصومی

آمادگی های قبل از هیستروسکوپی

برای آنکه بتوان برای عمل هيستروسكوپی آماده شد باید اقدامات خاصی انجام شود. لازم به ذکر است ضرورت دارد تمامی این اقدامات توسط پزشک برای بیمار توضیح داده شود؛ از این رو شما باید برای انجام این روش به سراغ پزشکی با حوصله و مسئولیت پذیر بروید.
دکتر میر معصومی یکی از پزشکان خبره در این حوزه هستند که با داشتن تجربه و مهارت فراوان می توانند تشخیص درستی با استفاده از این روش داشته باشند و تمامی نکات لازم برای قبل و بعد از انجام هیستروسکوپی را برای شما بیان کنند. برخی از نکاتی که قبل از این عمل توسط پزشک بیان می شود به عبارت زیر است.
• در صورتی که باردار هستید حتما راجع به آن با پزشک صحبت کنید.
• اگر به دارو خاصی حساسیت دارید و یا دارویی مصرف می کنید به پزشک اطلاع دهید.
• درباره زمان قاعدگی خود با پزشک صحبت کنید تا هيستروسكوپی به بعد از این دوره موکول شود.
• اگر از اختلال یا بیماری خاصی رنج می برید آن را با پزشک در میان بگذارید.
• حتما با همراه برای انجام این روش به مرکز مراجعه نمایید.
• لباس راحتی بپوشید تا راحت بتوانید آن را تعویض کنید.

هيستروسكوپی در اصفهان

معرفی👈 بهترین متخصص زنان در اصفهان

مراحل انجام هیستروسکوپی

برای استفاده از روش هيستروسكوپی نخست فرد باید لباس خود را در آورده و لباس های مخصوص بیمارستان یا کلینیک را به تن کند. بعد از تخلیه مثانه، رشته های خاصی به نام درون وریدی به بازو و دست بسته خواهد شد و فرد به پشت بر روی تخت دراز می کشد.
حال پرسنل با استفاده از مواد ضدعفونی کننده و پاکسازی کننده واژن را پاک سازی می کنند و سپس پزشک دهانه واژن را کمی باز کرده و هیستروسکوپ را به درون واژن می برد. در این مرحله گاز و یا مایعی با استفاده از دستگاهی که وارد واژن شده به بدن تزریق خواهد شد. اینگونه پزشک راحت تر می تواند دهانه رحم را برای تشخیص بیماری بررسی کند.
در این مرحله اگر نیاز باشد پزشک نمونه و یا عکس هایی از واژن خواهد گرفت و در صورت نیاز از ابزارهای مخصوص برای برداشت فیبروئید استفاده می کند و آن ها را درون واژن می برد. در پایان مراحل تشخیص و یا درمان بیماری نیز دستگاه هیستروسکوپ از واژن خارج خواهد شد. لازم به ذکر است اگر این روش به ابزارهای پیچیده تری نیاز داشته باشد از لاپاراسکوپی نیز استفاده می شود.

سخن پایانی


در این مقاله تلاش کردیم اطلاعات مفیدی را در رابطه با هيستروسكوپی با شما در میان بگذاریم. در مطالب مذکور به شناخت این روش، کاربردهای آن، آمادگی های قبل از انجام این روش و مراحل انجام هیستروسکوپی اشاره کردیم.
همانطور که گفته شد هيستروسكوپی برای تشخیص و درمان بیماری هایی چون سندروم آشرمن، چسبندگی رحم و دلایل خونریزی واژن مورد استفاده قرار می گیرد و اغلب طی بیهوشی عمومی انجام می شود. لازم به ذکر است استفاده از این روش به داشتن بدنی سالم کمک خواهد کرد. امیدواریم این مطالب برایتان مفید واقع شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

زایمان زودرس

زایمان زودرس چه علائمی دارد؟ چگونه می‌توان از زایمان زودرس