دکتر میرمعصومی

تأثیر روش‌های پیشگیری از بارداری در باروری

مدت زمان لازم برای باردار شدن زنان بعد از قطع روش‌های پیشگیری از بارداری متفاوت است . طول مدت این زمان کاملاً وابسته به روش جلو‌گیری شماست . توانایی باروری افراد با افزایش سن کاهش پیدا می‌کند . وقتی بعد از قطع روش‌های پیشگیری اقدام به بارداری می‌کنید ، ممکن است باردار شدن شما کمی طولانی شود و دلیل آن احتمالاً افزایش سن شما در طول مدت پیشگیری از بارداری است .

روش‌های پیشگیری غیردارویی

اگر از کاندوم یا دیافراگم برای جلوگیری از بارداری استفاده کرده‌اید ، کافی است پس ازتصمیم به بارداری ، استفاده از آنها را قطع کنید . استفاده از کاندوم برای پیشگیری از بارداری می‌تواند از زن در برابر بیماری‌های آمیزشی مثل کلامیدیا و سوزاک که می‌تواند منجر به ناباروری شود نیز محافظت کند .

اگر شما پیشگیری طبیعی را استفاده می‌کنید و با توجه دقیق به دورۀ عادت ماهانۀ خود ، تنها در روزهای امن ماه ارتباط جنسی دارید ، از این مزیت اضافه برخوردار هستید که به دلیل آگاهی دقیق از دورۀ تخمک‌گذاری خود ، در زمان مناسب اقدام کنید و راحت‌تر باردار شوید . پزشکان توصیه می‌کنند در صورت استفاده از این روش‌ها قبل از تلاش جدی برای بارداری و توقف روش‌های پیشگیری ، به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید .

بهتر است حدود شش ماه قبل از زمانی که قصد بارداری دارید ، برای انجام آزمایش‌های خون ، به‌روزرسانی واکسیناسیون خود ، شروع مصرف مکمل‌های ویتامین و در صورت لزوم ایجاد تغییراتی در روش زندگی خود مانند ترک سیگار و کم کردن وزن به پزشک خود مراجعه کنید.

قطع مصرف قرص ضدبارداری

در صورت مصرف قرص‌های ضدبارداری ، قطع فوری آن و اقدام برای بارداری روش درستی نیست . قطع ناگهانی قرص‌ها باعث ایجاد اختلال در عملکرد هورمون‌ها می‌شود و ممکن است زمانی که اصلاً انتظار آن را ندارید دچار لکه‌بینی یا خونریزی شوید .

برای اقدام به بارداری ، زمانی که از قرص استفاده می‌کنید بهتر است که بستۀ قرص فعلی خود را تا آخر مصرف کنید ، اما بستۀ بعدی را شروع نکنید . به این ترتیب در ماه بعدی دورۀ عادت ماهانه شما آغاز خواهد شد ، مگر این که در این فاصله باردار شده باشید . استفاده از قرص برای کنترل بارداری در باروری فرد تأثیری نمی‌گذارد و فرد می‌تواند در عرض چند ماه به سطح باروری طبیعی خود بازگردد .

اگر پیش از شروع مصرف قرص‌های ضد‌بارداری ، دوره‌های نامنظم داشته‌اید ، احتمالاً به همان وضعیت دوره‌های نامنظم بازمی‌گردید . اگر هر ماه بدون تغییر، دورۀ ۲۸ روزه داشته‌اید ، باز هم همان نظم را خواهید داشت . وقتی مصرف قرص را قطع می‌کنید ، شانس خوبی برای باردار شدن در ماه اول دارید ، اما با طول کشیدن بارداری باز هم نباید نگران شوید، به ویژه اگر از ابتدا دوره‌های نامنظم داشته‌اید .

بعضی از پزشکان پیشنهاد می‌کنند که پس از قطع مصرف قرص ، تا زمانی که یک دورۀ کامل را طی نکرده‌اید ، منتظر بمانید و بعد تلاش خود را برای بارداری شروع کنید . اما با غفلت در انجام این کار و باردار شدن ، صدمه‌ای به نوزاد وارد نمی‌شود و فقط باعث خواهد شد که تعیین دقیق سن بارداری و در نتیجه موعد زایمان کمی دشوار شود .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

زایمان زودرس

زایمان زودرس چه علائمی دارد؟ چگونه می‌توان از زایمان زودرس